• akm@akm.com.tr Bize Yazın
  • +90 216 467 31 40Bizi Arayın

SERAMİK-CAM

Ülkemiz, yer ve duvar seramiği üretiminde ortalama 325 milyon m2 ile dünya sıralamasında 8.’dir. Seramik sağlık gereçleri endüstrisinde de 280 bin ton üretim ile Avrupa'da ilk, dünyada 4. sıradadır. 

Seramik sofra ve süs eşyası sektörü de son yıllarda büyük bir ivme kazanarak yaklaşık 200 milyon USD civarında ihracat yapar hale gelmiştir. 

Gene seramik sektörü içinde yer alan refrakter endüstrisi 550 bin ton/yıl olan üretim kapasitesiyle yerli tüketimin yaklaşık %75’ini karşılamakta, bunun yanı sıra bir miktar üretimini de ihraç etmektedir. 

Yaklaşık %80’ini porselen izolatör, %15’ini ise elektro-porselen ürünlerin oluşturduğu teknik seramik endüstrisi, geçtiğimiz yıllara oranla oldukça gelişmiştir. 2015 verilerine göre sektörün izolatör üretim kapasitesi 21.000 ton/yıl, elektro-porselen ve teknik seramik üretim kapasitesi, yaklaşık 5.000 ton/yıl olmuştur. 

Dünyadaki yeri farklı sıralama kriterlerine göre üçüncülük ile yedincilik arasında değişen cam sektörü ile Türkiye, ulaştığı ölçek, ihtisaslaşma derecesi ve rekabet gücü yüksek faaliyetleri ile dünyanın en seçkin üretici ülkeleri arasında bulunmaktadır. Sektör, üretim kapasitesi olarak cam ev eşyasında dünyada 3., cam ambalajda 5., düz camda 6. ve cam elyafta da 12. sıradadır. Ayrıca işlenmiş cam alanında üretim yapan çok sayıda firma sektörde önemli bir yere sahiptir.

Firmamız seramik ve cam endüstrilerine refrakter, izolasyon ürünleri ve türevlerini içeren kapsamlı bir malzeme portföyü ile hizmet vermektedir. Bu ürünler arasında geleneksel izolasyon ve refrakter ürünlerin yanı sıra Superwool elyaflar, Pyro-bloklar, Z-bloklar, JM tuğlalar, düşük ısı iletim katsayısına sahip mikroporoz ürünler yer almaktadır. 

Cerollex firmasının üretimi olan seramik rulolar, alanında lider firmaların farklı amaca yönelik kordierit-mullite ve SiC fırın donanım ürünleri, Kanthal ısıtma elemanları da geniş ürün stoklarımızdan derhal kullanıcıya ulaştırılmaktadır. 

Ek olarak, yüksek sıcaklığa dayanıklı cam temas ve tekstil ürünlerle de cam sektörüne hizmet verilmektedir.

Refrakter üreticisi müşterilerimize sunduğumuz tamamlayıcı malzeme grupları da portföyümüzde yer almaktadır. Bunların arasında mikroporoz ürünler, Ca-Si ve vermikulit plakalar, seramik ve Superwool izolasyon ürünleri, refrakter katkı ürünleri (çelik fiberler, polipropilen ürünler, ankrajlar, vs.), izolasyon tuğlaları ve harçlar bulunmaktadır.

Başlıca aşağıdaki ana ürün grupları ile seramik-cam endüstrisine hizmet sunulmaktadır:

• Endüstriyel İzolasyon Ürünleri
• Refrakterler
• Fırın Donanım Ürünleri
• Refrakter Güçlendiriciler

Endüstri Uygulamaları

Sektör Temsilcisi / Temsilcileri